Pavla Rožumberská

Nejčastější dotazy

Odpovědi na nejčastější dotazy, týkající se Hormonální jógové terapie, které od vás dostávám:

Je pouze jedna sestava cvičení na "všechny" ženské problémy, nebo jsou různé?

Je pouze jedna sestava Hormonální jógové terapie, která řeší všechny symptomy způsobené sníženou hladinou hormonů.

Je možné se sestavu naučit z obrázků či knížky doma?

Sestavu se doma z obrázků či knížky pravděpodobně nenaučíte, nebo ji budete cvičit nepřesně. Každý cvik má určitý počet opakování, a v něm samotném se provádějí různé dechové techniky, vedení energie, atd. Je tedy třeba navštívit kurz, či individuální lekci, kde se vše naučíte pod odborným dozorem certifikované lektorky.

Jak hormonální jóga funguje?

Zjednodušeně řečeno určitým typem dýchání a jógovými pozicemi masírujete a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, které produkují ženské hormony, především estrogeny. Tím vyrovnáváte hladinu hormonů v těle. Pracujete nejen s fyzickým tělem, ale i s vizualizacemi a posíláním energie do určitých míst v těle.

Mohou sestavu cvičit i muži?

Tato sestava Hormonální jógová terapie je pro ženy, ale existuje ještě její mužská varianta, a také speciální sestava pro diabetiky.

Jak často je třeba cvičit, aby sestava měla efekt?

Podle závažnosti problémů. Zpočátku je vhodné cvičit každý den, postupně stačí sestavu cvičit 3x až 4x týdně. Celá sestava zabere zhruba 35 minut.

Nikdy jsem jógu necvičila, zvládnu sestavu?

Sestava je i pro ženy, které nikdy necvičily. Pokud neznáte jógu, i tak tedy sestavu můžete cvičit. Sestava je dynamická, ale vy můžete začít pomaleji a nemusíte hned všechny cviky provádět, lze je i přizpůsobit.

Chtěla bych na kurz hormonální jógy, jak se mám připravit?

Stačí vám pohodlné oblečení a pozitivní otevřenou mysl :-), vše ostatní od nás na kurzu dostanete. Pokud pak budete cvičit pravidelně doma, ještě je dobré mít po ruce malý polštářek, nebo složenou deku.

Jak je to se cvičením hormonální jógy v období menstruace?

Vhodné je minimálně první dva dny cyklu cvičení hormonální jógy vynechat. Zbytečně by se mohla zvýšit krvácivost vzhledem ke stimulaci vaječníků. V dalších dnech cyklu doporučuji vynechat obrácené pozice, jimiž jsou Indický most a Svíčka.

Je sestava hormonální jógy vhodná i pro mladé dívky?

Pokud je trápí hormonální problémy, jako je například bolestivá či nepravidelná menstruace, mohou sestavu cvičit do té doby, než symptomy zmizí. Poté bych cvičení omezila, aby si zbytečně nepřetěžovaly hormonální soustavu.

Mám zvýšenou funkci štítné žlázy. Mohu i tak hormonální sestavu cvičit?

Ano, sestavu je možné cvičit i s diagnózou zvýšené funkce štítné žlázy. Pouze je vhodné vynechat speciální cviky na stimulaci štítné žlázy a v případě obrácené pozice Svíčky bych volila variantu s vypodložením spodní části zad a hýždí.

Dlouhodobě užívám hormonální substituční léčbu. Mám tyto hormonální léky vysadit, když budu cvičit hormonální jógu?

Vysadit hormonální léčbu bych zpočátku rozhodně nedoporučovala. Vhodné si je nechat hladinu hormonů změřit před začátkem cvičení a přibližně po třech měsících cvičení. Pokud se hladina hormonů zlepší a ošetřující lékař bude souhlasit, pak doporučuji snížit či zcela vysadit hormonální léčbu.

Otěhotněla jsem, jak dlouho ještě můžu nadále cvičit hormonální jógu?

V období těhotenství nesmíme vůbec cvičit hormonální jógu kvůli intenzivnímu břišnímu dýchání, které by mohlo způsobit vypuzení plodu. V tomto případě bych dala předost speciálnímu těhotenskému cvičení jógy - Gravid józe či Józe pro těhotné.

Ve které denní době je nejvhodnější sestavu hormonální jógy cvičit?

Sestavu hormonální jógy bychom ideálně měly cvičit s prázdným žaludkem. Proto ji doporučuji cvičit ráno po probuzení. Pokud to časově není možné, můžete cvičit kdykoliv během dne s minimálně hodinovou pauzou po jídle. Pokud máte čas na cvičení až těsně před spaním, doporučuji sestavu doplnit jedním či dvěma antistresovými cviky a dechovým cvičením.

Mohu cvičit hormonální jógu i ve vysokém věku, tedy 60 - 70 let?

Ano, s hormonální jógou můžete začít i ve věku po menopauze. I v tomto životním období můžeme udržovat hormonální rovnováhu. Sestava má navíc všeobecně oživující a energetizující účinky a podporuje tělesnou pružnost a pohyblivost.

Mám odstraněné oba vaječníky. Bude na mě i tak mít hormonální jógy vliv?

Ano, určitě bude. Nejenom vaječníky produkují ženské hormony, ale i další reprodukční orgány, které v hormonální józe stimulujeme. Cvičením je tak podpoříme ještě k větší produkci estrogenů.

Mám výhřez meziobratlové ploténky, mohu v tomto případě cvičit hormonální jógu?

Při akutním výhřezu meziobratlové ploténky bych cvičení nedoporučovala. Po odeznění akutních potíží je možné sestavu pomalu začít cvičit. Každopádně bych omezila hluboké předklony a velké rotace, stejně jako rychlé a temperamentní pohyby.